Sviatlana Petushkova | Personalinė paroda „Artifacts“

Birželio 6 d. (ketvirtadienį), 19 val., Vilniaus meno erdvė „GODÒ galerija“ pristato menininkės Sviatlanos Petushkovos personalinę parodą „Artifacts“, tyrinėjančią Lietuvos kultūrinį sluoksnį.
Kaip menininkė ir pabėgėlė iš Baltarusijos, Sviatlana Petushkova atranda save permainingoje kelionėje Lietuvoje – šalyje, kuri tapo jos kūrybinės veiklos prieglobsčiu ir terpe. Norėdama integruotis į šiuolaikinius vietinės kultūros kontekstus ji jaučiasi turinti atskleisti istorinius Lietuvos kultūrinės tapatybės klodus ir perleisti juos per savo asmeninę patirtį.
„Sprendimas gilintis į Lietuvos kultūrines ypatybes yra ne tik mano profesinis siekis, bet ir asmeniškos pastangos atrasti ryšį su turtinga šalies istorija ir įvairialypiais pasakojimais, apibūdinančiais šią tautą. Susidūrusi su persikėlimo į naują šalį iššūkiais paguodą ir įkvėpimą atradau Lietuvos kraštovaizdžio, tradicijų ir jos nepalaužiamų žmonių glėbyje. Šis projektas liudija mano norą ne tik suprasti, bet ir prisidėti prie Lietuvą nusakančio kultūrinio audinio“, – sako Sviatlana Petushkova.
Savo naujausiame projekte menininkė keliauja po šalį ir renka įvairius dėmesį patraukusius, autentiškus ar vietos atmosferą apibūdinančius objektus. Autorės manymu, šie artefaktai gali papasakoti daug įdomybių apie vietinių žmonių gyvenimą moderniais laikais, apie kasdienę rutiną. Rastų artefaktų vietose Sviatlana Petushkova taip pat fotografuoja juostine kamera, ir šios fotografijos, pasitelkus sudėtingą ir nedažną analoginės fotografijos spaudos būdą, naudojant skystą foto emulsiją, nugula ant pačių objektų.
„Nors Lietuva nėra didelė šalis, kultūriškai ji labai įvairiapusiška. Savo projekte norėjau parodyti būtent šį visapusiškumą – ne gražius monumentus, architektūrą ar pilis, kurių Lietuva turi išties daug, bet šalies atmosferą, jos charakterį ir nuostabią įvairovę“, – sako menininkė.
Parodoje taip pat eksponuojamos autorės Polaroid nuotraukos iš aplankytų Lietuvos kampelių, kuriuose jungiasi senovė ir šiuolaikiniai laikai, nyksmas ir nepavaldumas laikui; šalies gamtos įvairovei ir gausai dedikuojama fotografijos darbų serija „Žolinės“, sukurta taip, kad primintų botaninį atlasą; cianotipijos technika įamžintos čia pat esančios, tačiau dažnai nepastebimos charakteringos miesto detalės; fotografijos darbų serija „Detailing“, kurioje grafičiai ant istorinių pastatų nelyg urvų piešiniai virsta unikaliu meniniu-kultūriniu reiškiniu.
Pasirinkdama tyrinėti Lietuvos kultūrinį sluoksnį menininkė siekia užmegzti gilesnį ryšį su šalimi, kurią jaukinasi kaip savo naująją gimtinę, ir užmegzti dialogą su lietuvių bendruomene. Menas, kaip universali kalba, peržengia sienas, tad Sviatlana Petushkova tikisi, kad jos vizualinis tyrinėjimas taps tiltu, puoselėjančiu tarpkultūrinį supratimą ir empatiją.
Paroda vyks iki birželio 29 d.; parodos lankymas nemokamas.
Apie autorę:
Sviatlana Petushkova gimė 1990 m. Minske (Baltarusija). Po kontraversiškų 2020 m. Baltarusijos rinkimų patyrė politines represijas ir persekiojimą ir tų pačių metų gruodį buvo priversta bėgti iš šalies. Nuo to laiko gyvena Lietuvoje, Vilniuje, čia aktyviai vykdo kūrybinę veiklą ir Vilniaus dailės akademijoje studijuoja Grafikos magistrą.
Nuo 2022 m. Sviatlana Petushkova yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė.
Autorė yra surengusi 11 personalinių parodų, tarp jų 5 – Lietuvoje, dalyvavusi per 20 grupinių parodų.
Baltarusijoje yra baigusi Minsko valstybinę menų gimnaziją-kolegiją ir Baltarusijos valstybinę dailės akademiją (molbertinės grafikos katedra). Įkūrė Baltarusijos Grafikos namus; vienintelę Baltarusijoje grafikos spausdinimo studiją. Taip pat dirbo kaip kuratorė, organizavo parodas ir festivalius, vedė meistriškumo kursus ir visais įmanomais būdais prisidėjo prie meno sklaidos savo gimtojoje šalyje.
Menininkės darbų yra viešose ir privačiose kolekcijose Lietuvoje, Baltarusijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Amerikoje, Kinijoje ir Prancūzijoje.
– – –
Galerijos adresas: Malūnų g. 6A, Vilnius.
Galerijos darbo laikas: II-V 13:00-19:00, VI 12:00-18:00
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.